Koalisyon Senaryoları

Seçimlerin yapıldığı akşamdan başlayarak koalisyon ihtimallerini kırmızı çizgiler ile sınırlandıran MHP’nin HDP ile herhangi bir oluşumda yer almayacağı artık netleşmiş durumda. Meclis başkanlığı seçimi sonrasında CHP ile arasına mesafe girmesi de kaçınılmazdır. MHP’nin AKP’ye karşı kırmızı çizgilerinden biri olan yolsuzluk dosyası aşılabilir çünkü zaten bu dosyanın meclise gelmesini engellemek kimsenin elinde değildir, hiçbir parti AKP’ye bu konuda ortak olmayacağı için herhangi bir milletvekilinin dosyayı tekrar görüşmek üzere vereceği bir önerge ile gündeme gelecektir ve meclisten geçecektir. Çözüm sürecinin askıya alınması önerisi ise bugünkü koşullar altında AKP tarafından kabul edilebilir çünkü zaten Kürt seçmeninin çoğunu kaybetmiş durumdadır ve Türk Milliyetçisi seçmenin oylarına oynama eğimini sürdürmektedir. Erdoğan’ın Çankaya’ya dönme konusu ise sürece yayılarak kaynatılabilir. MHP’nin kırmızı çizgilerine baktığımızda ilk görünen aslında hepsinin kabul edilebilir olduğudur ancak yolsuzluk dosyası meclise geldiğinde AKP’nin ortaklık kurduğu bir partinin AKP ile beraber hareket etmemesi nasıl karşılanır? Çok büyük ihtimalle böyle bir durumu AKP kabul etmeyecektir. Bugün yolsuzluk dosyalarının açılması ve dört bakanın yargılanmasının Tayyip Erdoğan’a uzanacağını ve AKP’nin çökeceğini pek çok kişi tahmin ediyor. MHP’nin yolsuzluk dosyasının meclise gelmesini engellemesi yönünde oy kullanması da mümkün gözükmüyor.

AKP’nin CHP ile koalisyona girmesi aslında Türkiye için en uygun senaryodur ancak meclise başkanlığını kaptırmış ve eli zayıflamış bir CHP pazarlık görüşmelerinde daha çok talepte bulunacaktır. Onüç yıldır iktidar olmaya alışmış ve yaklaşık 2 misli fazla oy almış AKP büyük ihtimalle CHP’ye fazla ödün vermek istemeyecektir. Yolsuzluk dosyaları konusu aynen CHP için de geçerlidir, AKP ile bir koalisyon kurmuş olsalar ve bu dosyalar meclise gelmiş olsa CHP yüce divana gönderilmesini engelleme yönünde mi oy kullanacaktır? Yüce divana gönderilmesi yönünde oy kullandığı takdirde AKP ile koalisyona nasıl devam edecektir?

Yolsuzluk dosyaları açılıp gerekli olan yargılamalar yapılmadan AKP ile kim ortaklık kurarsa yolsuzluk iddialarına da ortak olmuş demektir. Hiçbir parti bunu göze alamaz. AKP’de bu dosyaların açılmasını göze alamaz.

AKP için tek başına iktidara gelmekten başka çare yok gibi ve erken seçim ihtimali epeyce güçlenmiş gibi gözüküyor. Bundan sonra bütün partiler erken seçime göre hareket edeceklerdir, hatta meclis başkanlığı seçimi aslında bize bunu göstermiştir. MHP, AKP adayını seçtirerek AKP’den oy çekmeyi amaçlamıştır. Seçmenleri en geçirgen olan MHP ile AKP arasında yine birbirlerinin seçmenlerine ilkeli ve şirin gözükme ekseninde bir yarış görebiliriz. AKP’de kalan az sayıda Kürt seçmen HDP’ye gidebilir ancak CHP’den kayan bazı emanet oylar geri dönebilir ve HDP yerinde saymak ile biraz oylarını arttırmak arasında duruabilir. CHP büyük ihtimalle aynı oranda bir oy alır veya biraz artırabilir.

Erken seçim MHP ile AKP seçmelerinin hangi partiye kayacaklarına göre yeni bir meclis yaratacaktır.

HDP’nin Öcalana selam göndermesi, İstiklal Marşı okumaması ve bazı milletvekillerinin kışkırtıcı beyanları gibi yapmış olduğu önemli hatalar MHP’nin elini güçlendirmektedir. Yolsuzluk dosyası yüzünden köşeye sıkışmış ve Kürt seçmeninin çoğunu HDP’e kaptırmış, çözüm sürecini askıya almış gibi gözüken bir AKP ile önümüzdeki dönem barıştan çok savaş ortamına yol açabilir.

CHP’nin bütün kesimleri kucaklayan bir tavır ile olgun davranması oylarını arttırabilir çünkü toplumda barış isteyenler savaş isteyenlerden çok daha fazladır.

 

 

“Koalisyon Senaryoları” için bir yorum

  1. Yolsuzluklar veya diger onsartlar olmadan koalisyon konusulmali diyen CHPli Deniz Baykaldir.
    CHP istedigini yapsin oy orani bir miktar artar ama asiri artamaz cunku CHPye karsi toplumun bazi kesiminde birikmis, sinir/nefret/antipati var. CHPnin iktidara gelmek icin tek ihtimali, secim oncesi koalisyonla, guclu olunan yerlerde diger partisi destekleyip, kazaninca koalisyona girmektir. bu da CHP icindeki derin CHP tarafindan engellenir.
    Erken secim kacinilmaz gibi suruyor bu sartlarda, ve muhtemelen CHP ne oyunu kaybeder ne artirir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir