Ankara Katliamı

Türkiye tarihinin en büyük terör saldırısını başkentinde, tam merkezinde yaşadı. Türkiye’nin her tarafından Ankara’ya barış yürüyüşü için gelen binlerce insan teröre hedef oldu, onlarca insan hayatını kaybetti, yüzlerce yaralı var. Türkiye’nin bu saldırıyı planlayanları, arkasındaki bütün güçleri en kısa sürece bularak cezasını vermesi gerekmektedir. Bu unutulabilecek, üstü örtülebilecek bir saldırı değildir.

Olay günü yürüyüş için gelen insanların toplanma bölgesinde, normal bir günde bile kalabalık olan Ankara Garı’nın tam önünde neredeyse hiç polis olmamasını sorgulamamız gerekiyor. İstihbarat birimlerinin, emniyet güçlerinin bu saldırıyı gözünden kaçırmış olabilme ihtimalini bir ölçüde anlayabiliriz, hadi diyelim ki bu saldırıyı önceden haber alamadınız ve yüzlerce polisin önlem aldığı bir ortamda, alınan her önleme rağmen bu bombalar patladı ve yine böyle acı bir tablo ortaya çıktı. Bu durumda emniyet güçleri gereken önlemleri almışlardı ancak çok iyi hazırlanmış bir eylem olduğu için sonuca ulaşmıştı diyebilirdik. Bulunduğumuz noktada hiçbir güvenlik önleminin alınmadığını görüyoruz ve içimize sindiremediğimiz ister istemez devleti suçladığımız bir sonuç ortaya çıkıyor.

Her zaman söylendiği gibi terörün dini, milleti yoktur. Terör en temel ifadesi ile huzursuzluğu, güvensizliği ve istikrarsızlığı hedef alır. Bu noktada AKP’nin düzenlediği herhangi bir mitinge neden saldırı yapılmadığını sorgulamamız gerekiyor. Çok iyi güvenlik önlemleri alındığı için mi yapılamıyor? Önceden önlenebildiği için mi yapılmıyor yoksa AKP mitingi herhangi bir terör örgütü tarafından hedef değil midir? Terör örgütleri AKP mitinglerine saldırı yaparak toplumda güvensizlik yaratamayacaklarını mı düşünüyorlar? Son yaşanan bombalı saldırılara baktığımız zaman hep ülkenin sol düşünce ağırlıklı muhalif kesimine yapılmaktadır.

2003 senesinde bomba yüklü araçlarla Sinagog ve HSBC Bankasına saldırılar yapılmıştı. Emniyetin yaptığı açıklamaya göre bu saldırıları El Kaide’nin Türkiye örgütlenmesi yapmıştı. O dönemde El Kaide ile Batı arasında bir çatışma vardı ve Türkiye Batı ülkelerine destek veren konumda olduğu için hedef olmuştu, net bir sebep vardı, en azından otoriteler tarafından kabul edilen bir sebep vardı, eylemleri üstlenen bir örgüt vardı ve tekrarı olmadı.

Bugüne döndüğümüzde peşi sıra gelen failleri meçhul vahşi patlamalar olmaktadır, İşid dahil hiçbir örgüt üstlenmemektedir. Kafa kesmeler dahil yaptığı vahşi eylemleri internetten yayınlamaktan çekinmeyen İşid terör örgütü Türkiye’den mi çekinmektedir? Çekiniyorsa eylem yapmaması gerekmez mi? Sorular ve sorular.

Türkiye son dönemde bölgesinde caydırıcı bir güç olmaktan çok uzak görüntü çizdi maalesef. Musul’da diplomatları kaçırılan Türkiye karşı hamle olarak hiçbir şey yapmadı. Sınırından çok da uzakta olmayan Süleyman Şah Türbesi’ni bir gece apar topar sınırının dibine taşıdı. İşid’den mi çekindi?

ABD öncülüğünde koalisyon uçakları İşid’e bomba yağdırırken, Rusya bir anda bölgeye tabiri caizse çökerken, gelişmiş uçakları ile kendi düşman hedeflerine bomba yağdırırken bölgenin en büyük gücü olduğu iddiasında bulunan Türkiye neden hiçbir hamle yapmamaktadır? Neden Kandil’e düzenlediği hava saldırılarının aynısını İşid mevzilerine yapmaz? Suriye tarafından uçakları düşürüleceği için mi? Eğer böyleyse ne kadar berbat bir dış politika yürüttüğünün farkında mıdır?

Dünya güçleri sınırımızın dibinde cirit atarken, her türlü savaş oyununu oynarken biz kendi sınırlarımız içinde sıkışmış kalmış ve üstüne üstlük sınır dışımızdan gelen terör ile mücadele etmek durumundayız.

AKP’nin derhal yaptığı yanlışları kabul etmesi, dış politikayı acilen değiştirmesi, kutuplaştıran siyasetine son vermesi ve 1 Kasım seçimlerinden sonra ortaya çıkacak tabloya göre en ılımlı yaklaşımını göstererek en güçlü hükümeti kurmayı hedeflemesi gerekmektedir.

Bu büyük ülke ve aziz vatandaşları hiç kimsenin ve hiçbir kuruluşun kendi çıkarları için feda edilemez. Derhal bütün siyasi aktörlerin aklını başına alması ve yapıcı çözümler üretmesi gerekmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir