Muhalefet Sorunu

Muhalefet demokrasilerin vazgeçilmez unsurudur. İktidar partisinin yaptığı yanlışları eleştirerek düzeltmesini sağlamak, farklı görüşleri dile getirmek, değişik temsil olanakları sağlamak için çok önemli görevleri vardır. Uzun yıllar iktidarda kalmış bir parti genellikle zayıflar ve yerine ana muhalefet partisi geçer. Günümüzde artık bu genel kanı AKP ve AKP’ye muhalefet eden partiler sayesinde yıkılmıştır. AKP’nin iktidarda kaldığı 13 yıl boyunca ve muhtemelen iktidarda kalmak üzere 4 yıl daha yetki aldığı bugünlere kadar muhalefet partileri seçimlerde hep yenildiler. Normal şartlarda oylarını üst üste bir iki seçimde artıramayan liderin istifa ederek koltuğunu oyları yükseltebilecek başka bir lidere bırakması gerekir. MHP lideri Devlet Bahçeli gibi 14 kez seçim kaybetmesine karşılık hala koltukta oturmaya devam etmesi kendi seçmenine hakarettir. Sadece kendi seçmenine değil, MHP’ye oy vermek isteyip Bahçeli yüzünden vermeyen vatandaşlara da harekettir. Temsil etmekte olduğu Türk Milliyetçiliğine ihanettir.

MHP lideri, çözüm süreci adı atlında bölünme sürecine götürmekle ve vatan hainliği ile suçladığı AKP’ye kendi seçmenini kaptırdığını nasıl açıklayabilir. Bunun tek bir açıklaması olabilir, demek ki AKP’ye giden seçmen MHP’den daha milliyetçi buluyor, demek ki AKP’ye daha çok güveniyor, demek ki MHP’yi inandırıcı ve yeterli bulmuyor. 18 yıl boyunca zarar yazan bir şirket genel müdürünün koltuğunda oturabilmesi mümkün müdür? Girdiği 14 ihaleyi kaybetmiş olan bir genel müdür o koltukta oturabilir mi? Bariz bir başarısızlık vardır ve istifa etmezse derhal görevden alınır.

MHP’nin geçmişten gelen dar kadroları ve muhafazakar yapısı ile liderlerini indirememeleri anlaşılabilir ancak CHP’nin durumu farklıdır. Her ne kadar MHP gibi ağır bir yenilgi olmamasına rağmen Kılıçdaroğlu memur kişiliğini üzerinden atamıyor gözükmektedir. Kılıçdaroğlu mesela çok başarılı bir maliye bakanı olabilir ancak doğal bir lider değildir, böyle bir özelliği maalesef yok. CHP’nin kendi kadrolarından gerçek bir lider çıkaramamasını anlamak mümkün değil. CHP’nin derhal silkinip parti il ve ilçe yazıhanelerinden oy toplamaya çalışmayı bırakmalı yarından itibaren mahalle mahalle bütün Türkiye’ye gezmeye başlamalı, bütün vatandaşları kapı kapı ziyaret etmeli ve kendisini anlatmalıdır. Eski genel başkan Baykal döneminden kalan orduya sırtını dayamış olduğu rahatlığı artık üstünden tamamen atmalıdır. Olması gerektiği gibi artık TSK’nın siyaset üzerinden herhangi bir etkisi yoktur, herhangi bir medet ummanın zamanı geçmiştir ve doğru da değildir. Yapılacak tek şey vatandaşlarla yüz yüze sürekli görüşmeler yapmak ve kendi politikalarını anlatmak, iktidar partisinin yanlışlarını aktarmaktır.

Kendisine oy veren milyonlarca insanı defalarca mutsuz etmeye hiçbir muhalefet partisinin liderinin hakkı yoktur. Beceriksiz bir lideri kimse istemez. On üç yıl boyunca çokça yıpranmış, hakkında pek çok olumsuz iddia olan bir iktidar partisi oyunu artırabiliyorsa, ana muhalefet partisi yerinde sayıyor ve MHP oy kaybediyorsa ortada çok ciddi bir muhalefet sorunu var demektir. Eğer CHP ve MHP en kısa sürede lider ve kadro değişikliği yapmazsa bir sonraki seçimlerde tasfiye olabilirler. AKP, bu muhalefet ile daha çok uzun yıllar boyunca rahatça iktidar olmaya devam eder.

 

 

 

“Muhalefet Sorunu” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir