Ekonomi 2016

Dünya borsalarının hemen hepsi tarihinde en kötü yeni yıl başlangıcı yaparak ayı piyasasına girmiş bulunuyor. MSCI dünya endeksi ve S&P500 ayı piyasasına girmemek için direniyor. Finansal piyasalarda uzun zamandır endekslerde balon olduğu ve yakın zamanda çökebileceği, aslında 2008 krizinin hala devam etmekte olduğu, sadece parasal genişleme programları ile ertelendiği konuşuluyordu. Aslında FED başta olmak üzere parasal genişleme programlarının nasıl etki yapacağını merkez bankalarının hiç biri net olarak bilmiyordu. ABD tarafında nispeten etkili olduğu gözlense bile AB ülkeleri ve Japonya’da henüz istenilen etkiyi yaratabilmiş değil.

Merkez bankalarının para basarak piyasaları krediye boğmaları istenilen miktarda sürdürülebilir büyüme yaratmadığı görülmüş durumda. Finansal piyasalarda yaygınlaşan kaldıraçlı işlemler sayesinde zaten bol olan para misli ile artarak zengini daha zengin yapmaya yarıyor. Paradan para kazanmanın bu kadar kolay olduğu bir ortamda yeni yatırımlar ve üretim yapılmıyor.

Yeni yılın başlangıcından bugüne kadar olan satış dalgasının daha fazla derinleşeceğini sanmıyorum. S&P500 endeksi çok kritik olan 1800 desteğini birkaç kez test etti ancak kıramadı. Dax endeksi 8783 seviyesine kadar düştü. Nikkei endeksi 15000 altına sarktı. Bu seviyelerin altına düşmeleri en az 2008 kadar derin bir kriz olduğu algısını yaratır ancak ciddi sorunlar olmasına karşın bu kadar bol para olan dünyada yakın vadede bir ekonomik kriz beklenmemelidir. Bu satış dalgası sadece piyasaların bir uyarısı olarak ele alınabilir. Bu uyarı sonucunda FED belki yıl sonunda bir küçük faiz artışı daha yapar ama daha fazla yapmayacaktır. Çin yapısal reformlarını hızlandırarak ekonomisini yeniden istenilen seviyede büyütmeye başlayacaktır çünkü Çin’in bunu yapabilecek hacmi var. ABD’de işler zaten yolunda gidiyor. AB hala sorunlu durumda ancak Çin ve ABD iyi giderse AB’yi de besleyecektir. Bu yıl endekslerde yeni rekorlar göremeyeceğiz ancak şu anda bulunduğumuz seviyenin altına da inmeyiz sanıyorum. Voladite bir süre daha yaşandıktan sonra yatay seyre dönebiliriz.

Altın Ons kademeli olarak artışına devam edebilir. Bu sene 1400 seviyesine kadar yükselebilir. Euro / USD 1,08 – 1,17 aralığında hareket edebilir. Petrol 25 USD altına düşmez, 30 USD altına inmeler sarkma olarak kalır. Muhtemelen 50 USD civarına yerleşecektir.

Merkez bankalarının para politikaları ile dünya büyümesinin sağlanamayacağı ancak geçici tedbirler alınabileceği görülmüş durumdadır. Dünya siyasetinin kamu maliye politikaları ile büyümeyi geliştirmesi için yeni çabalar içinde olacağı bir döneme gireceğiz. Devletlerin önce örtülü olarak sonra kısmen açıktan kamu harcamalarını arttırarak ve özel sektör ortaklıkları ile üretimi teşvik edici yeni politikalar uygulayacağı bir dönem gelecek gibi görünmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir